Pytania &Odpowiedzi
Potocznie FAQ, czyli skrót od angielskiego zwrotu "Frequently Asked Questions"
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat naszej działalności, w możliwie jak najbardziej przystępnej i zrozumiałej formie.
Podstawy prawne. Informacje ogólne.
Jesteście prywatną firmą czy jednostką budżetową (Państwową)?
Jesteśmy samodzielną jednostką budżetową (Rządową), czyli wypracowany zysk w całości zwracamy do budżetu Państwa.
Pod jakim adresem mieści się wasza siedziba główna?
Nasza siedziba główna mieści się na ul. Przemysłowej 13 B, 05-300 Mińsk Mazowiecki (formalnie od 2024 roku).
Nasza siedziba dodatkowa (niegdyś siedziba główna) mieści się na ul. Budowlanej 4, 05-300 Mińsk Mazowiecki (dokładny adres internatu: ul. Budowlana 4 E, 05-300 Mińsk Mazowiecki).
Pod kogo podlegacie?
Funkcjonujemy w strukturach Ochotniczych Hufców Pracy i podlegamy bezpośrednio pod Komendę Główną OHP. Ochotnicze Hufce Pracy podlegają z kolei pod Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Na podstawie jakich przepisów działacie?
Ośrodek Szkolenia Zawodowego w Mińsku Mazowieckim utworzony 1 stycznia 2011 roku (wcześniej funkcjonował pod inną nazwą) jest państwową jednostką budżetową funkcjonującą w strukturze Ochotniczych Hufców Pracy na podstawie:
- ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69 poz. 415 ze zm.)
- ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.)
- Rozporządzenia ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 22 lipca 2011 r. (Dz.U. z 2011 r. nr 155 poz. 920) w sprawie szczegółowych zadań i organizacji Ochotniczych Hufców Pracy
- Zarządzenia Komendanta Głównego Ochotniczych Hufców Pracy 32/BB z dnia 10.12.2010 roku w sprawie powołania Ośrodka Szkolenia Zawodowego w Mińsku Mazowieckim.
Siedzibą Ośrodka jest miasto Mińsk Mazowiecki a terenem działania obszar Rzeczpospolitej Polskiej.
Ośrodek Szkolenia Zawodowego w Mińsku Mazowieckim jest wpisany do Rejestru Instytucji Szkoleniowych pod numerem 2.14/00243/2015.
Kto kieruje waszą jednostką?
Ośrodkiem Szkolenia Zawodowego w Mińsku Mazowieckim kieruje jego Dyrektor, powoływany na to stanowisko (i odwoływany ze stanowiska) przez Komendanta Głównego Ochotniczych Hufców Pracy.
Czym się zajmujecie?
Ośrodek Szkolenia Zawodowego w Mińsku Mazowieckim szkoli nieprzerwanie od 1974 roku kandydatów na operatorów maszyn do robót ziemnych, budowlanych i drogowych we wszystkich klasach i specjalnościach oraz maszyn i urządzeń transportu bliskiego.
W naszej ofercie znajdują się również szkolenia energetyczne oraz BHP.
Kto może wziąć udział w waszych kursach?
Warunkami udziału w kursach jest ukończone 18 lat oraz brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zawodu operatora.
Nie ma znaczenia wykształcenie, posiadanie prawa jazdy czy doświadczenie przy obsłudze maszyn.
Czym różnicie się od prywatnych podmiotów szkoleniowych?
Zasady i cel naszego funkcjonowania są nieporównywalne z żadnym prywatnym podmiotem szkoleniowym.
Dlaczego?
1. Jesteśmy jednostką o szczególnej roli w zakresie obronności Państwa (z oczywistych względów o szczegółach tej roli pisać nie możemy).
2. Posiadamy kompletny park maszynowy wyłącznie na potrzeby kursantów.
3. Posiadamy najwyższej jakości, realistyczne (mechaniczne) trenażery, idealne dla osób, które jeszcze nie czują się zbyt pewnie przy obsłudze prawdziwych maszyn.
4. Oprócz sal wykładowych i egzaminacyjnych, posiadamy pracownię (laboratorium) z autentycznymi przekrojami kluczowych elementów maszyn, objętych zakresem naszej oferty dydaktycznej.
5. Posiadamy własną bazę noclegową (internat), na potrzeby kursantów, w przypadku, kiedy istnieje taka potrzeba.
6. Posiadamy aktualny certyfikat jakości ISO wydany przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A. (PN-EN ISO 9001:2015-10). Wydanie rocznego certyfikatu zawsze poprzedzone jest długotrwałym i drobiazgowym audytem naszej jednostki, w oparciu o surowe kryteria jakościowe, wynikające z w/w normy.
Uzyskanie tego certyfikatu nigdy nie było i nie jest "zwykłą formalnością".
Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A. to najbardziej uznana, wiarygodna i prestiżowa jednostka certyfikująca w Polsce (nie jest to podmiot prywatny), utrzymująca nieprzerwanie najwyższe standardy i nigdy nie przyznająca certyfikatu, bez wcześniejszej, niezależnej i drobiazgowej kontroli certyfikowanego podmiotu.
Dlaczego adres waszej strony internetowej to ocsm.pl a nie np. osz.pl?
OCSM to skrót naszej pierwotnej nazwy: Ośrodek Centralnego Szkolenia Maszynistów.
Ze względu na specyfikę rynku domen (nazw) internetowych, gdzie dostępność potencjalnie interesujących nas adresów jest niewielka, ostatecznie postanowiliśmy pozostać przy domenie ocsm.pl, nawiązującej do naszej historii.
W jaki sposób najszybciej odnaleźć interesujące mnie informacje na waszej stronie internetowej?
Nasza strona została skonstruowana w sposób maksymalnie przyjazny dla użytkownika.
W przypadku jakichkolwiek niejasności, można dodatkowo:
- Skorzystać z naszej szybkiej i niezawodnej wyszukiwarki (strona główna plus strony poszczególnych szkoleń)
- Porozmawiać z naszą Wirtualną Asystentką, która udzieli odpowiedzi na temat zagadnień dotyczących naszej jednostki - http://www.ocsm.pl/wirtualna-asystentka/
Czy wasza strona internetowa spełnia wytyczne w zakresie dostępności cyfrowej stron internetowych?
Tak. Nasza strona posiada zaimplementowany, dedykowany moduł, ułatwiający korzystanie z niej, zgodnie z wytycznymi ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Moduł uruchamiany jest poprzez wciśnięcie stale widocznego po lewej stronie ekranu, okrągłego przycisku w kolorze brązowym, z umieszczoną w środku ikoną w kolorze białym.
O co chodzi z tymi małymi obrazkami na dole strony: OHP, legitna praca, dokariery.pl, Zielona Linia?
Jako część składowa Ochotniczych Hufców Pracy, identyfikujemy się ze wszelkimi inicjatywami przez nią podejmowanymi.
Przedmiotowe logotypy, wraz linkami do stron docelowych są tego przykładem (oczywiście to tylko niektóre z inicjatyw, bądź udziały w inicjatywach ze strony OHP - na wszystkie zbrakłoby miejsca...).
Warto dodać, iż na naszej stronie głównej wyświetlane są dodatkowo cztery ostatnie artykuły (w skróconej wersji, z odnośnikiem do wersji pełnej) z sekcji aktualności strony OHP.pl.
Technicznie odbywa się to w sposób całkowicie automatyczny (bez naszej ingerencji, jako OSZ w Mińsku Mazowieckim).
Nasz system sprawdza dostępność nowych artykułów na stronie ohp.pl/aktualnosci co 20 minut.
Z reguły w "stopkach" stron internetowych widnieje informacja o firmie, która zaprojektowała i wykonała daną stronę. Dlaczego u Was nie ma takiej informacji?
Z bardzo prostej przyczyny: wszystko zrobiliśmy sami :)
Przy tej okazji warto nadmienić, iż zasada gospodarności, czyli wykonywania wszystkiego, co możliwe we własnym zakresie - bez zlecania prac podmiotom zewnętrznym, jest dla nas priorytetowa.
Każdy zakup, który zamierzamy zrealizować racjonalizujemy do absolutnego maksimum, zawsze upewniając się wcześniej, czy nie możemy tego zrobić we własnym zakresie, nie ponosząc tym samym dodatkowych kosztów.
Reasumując - dobro powierzonego nam mienia, będącego jednostką budżetu Państwa i dbałość o dobro wspólne, są dla nas sprawą najwyższej rangi i nie ma tu ani na "jotę" zbędnej kurtuazji czy autoreklamy. Robimy po prostu to, co sami - jako obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, chcielibyśmy widzieć we wszystkich jednostkach finansowanych z naszego wspólnego budżetu (i oczywiście wierzymy, że tak jest).
Czy potocznie funkcjonująca w Mińsku Mazowieckim nazwa: "Maszyniści" to wasza jednostka?
Tak!
Wynika to z faktu, iż wcześniejsza nazwa naszej jednostki (do 2011 roku) brzmiała: Ośrodek Centralnego Szkolenia Maszynistów. W roku 1974 zaś, rozpoczynaliśmy jako Ośrodek Szkolenia Maszynistów.
W wyszukiwarce Google widzę, iż istnieje strona o łudząco podobnej nazwie strony internetowej i nazewnictwie, mogącym kojarzyć się z waszą jednostką. Czy macie jakieś wzajemne powiązania?
Absolutnie NIE!
Sprawa jest nam doskonale znana i jest przez nas monitorowana.
Pośrednie nawiązywanie do naszej historycznej nazwy oraz posługiwanie się logotypem, który w pewnym okresie czasu był oficjalnym logotypem naszej jednostki, przez konkurencyjny podmiot prywatny, nie mogło zostać przez nas niezauważone. Odbieramy to jednoznacznie jako czyn nieuczciwej konkurencji (bardzo delikatnie mówiąc) i niewykluczone, iż niebawem - w trosce o zabezpieczenia ogromnego dorobku i mienia jednostki, będącej podmiotem publicznym, czyli własnością wszystkich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, podejmiemy w tej sprawie stosowne działania prawne.
NASZA SZYBKA I SKUTECZNA WYSZUKIWARKA. PROSIMY ZACZĄĆ WPISYWAĆ TREŚĆ W POLU PONIŻEJ...
SZYBKI QUIZ
SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ O NASZYM OŚRODKU